Чехія зіткнеться з прискореним старінням населення

Чехія зіткнеться з прискореним старінням населення. Нові прогнози пенсійної системи Чехії вказують на стрімкіше старіння населення, ніж показували прогнози. Згідно з доповіддю, представленою міністром праці Маріаном Юречкою, до середини XXI століття кількість людей похилого віку мешканців країни сягне рівня 3,3 млн цей показник на двісті тисяч людей буде вищим, ніж передбачали раніше, близько п’яти років тому.

Ця тенденція ставить під загрозу стійкість програми пенсійних виплат. Не проводячи реформи в цій сфері, дефіцит державного пенсійного фонду до зазначеного часу може досягти 5 процентних пунктів річного показника ВВП. А це еквівалентно 382 млрд CZK за поточним курсом.

Однак вжиті заходи, такі як уповільнення темпів індексації пенсійних сум, зменшення виплат дострокового характеру та поступове підвищення віку виходу на пенсію, знизять дефіцитний коефіцієнт до рівня 1% за ВВП. 

У сучасній Чехії приблизно 2,4 млн громадян є людьми пенсійного віку. Однак у найближчі десятиліття очікується значне зростання кількості одержувачів пенсій. Це пов’язано з тим, що у 2030-х роках на заслужений відпочинок почне виходити покоління, яке народилося і дорослішало за часів правління Густава Гусака – так звані «діти Гусака». Приплив цього численного покоління до лав пенсіонерів істотно збільшить навантаження на пенсійну систему країни.

Згідно з прогнозами аналітичних компаній у Чехії, позначка в 3 мільйони пенсіонерів буде досягнута на кілька років раніше приблизно в середині 2040-х років. Навіть після скорочення чисельності цієї когорти, загальна кількість літніх громадян залишатиметься значно вищою, ніж очікувалося раніше.

Отже, Чехія зіткнеться з прискореним старінням населення. Міністр Юречка наголосив, що майбутню пенсійну реформу обговорюватимуть не лише в уряді, а й із роботодавцями, профспілками та опозицією. Можливі коригування запропонованих заходів для адаптації до нових демографічних викликів.

Галерея