Динаміка коефіцієнтів ЧНБ та їх вплив на іпотечне кредитування

Динаміка коефіцієнтів ЧНБ та їхній вплив на іпотечне кредитування. Всупереч зусиллям Нацбанку Чехії (ЧНБ) щодо зниження ключових відсоткових ставок, значного зменшення суми іпотеки для споживачів не спостерігається. Згідно з даними від аналітичних агентств Чехії, зміни середнього показника за іпотечними відсотками на початок травня мінімальні, скоротившись лише на 0.05%.

Нещодавні зміни коефіцієнтів

На останній травневій сесії, Нацбанк здійснив зниження базового коефіцієнта на 0.5 відсоткового пункту, досягнувши позначки 5.25. Протягом поточного річного періоду загальне зниження склало 1.5%. Однак, як зауважив експерт Їржі Сикора, банки знизили коефіцієнти з іпотечного кредитування лише на 0.5 відсотка.

Причини повільного зниження вартості іпотек

Однією з основних причин уповільненого зниження вартості іпотечних кредитів є бажання банків створити фінансову “подушку безпеки” для випадків дострокової виплати заборгованості за кредитами користувачами. З осені цього року банкам буде дозволено утримувати комісійні за передчасне погашення іпотечного боргу. Розмір збору становитиме 0,25 % за кожен рік до завершення фіксованого відсоткового періоду, а максимальний розмір – 1%.

На додаток, обговорюються зміни, які дозволять встановлювати штраф у розмірі 2%, значно збільшуючи доходи банків від таких операцій. Раніше, банки могли стягувати плату тільки за виправдані витрати на адміністрування.

Вплив нововведень

Отже, динаміка коефіцієнтів ЧНБ та їхній вплив на іпотечне кредитування. Нововведення будуть застосовні лише до угод, що були підписані після їх запровадження. Це спонукає багатьох потенційних позичальників активно переглядати умови своїх поточних іпотечних кредитів. Аналітики прогнозують зростання попиту на іпотечні кредити, однак зниження відсоткових ставок у реальних умовах ринку може відбутися повільніше, ніж очікувалося.

 

Галерея