Боротьба з інфляцією: можливі розв’язання проблеми подорожчання продуктових товарів у Чехії

Боротьба з інфляцією: можливі розв’язання проблеми подорожчання продуктових товарів у Чехії. Обговорення можливих змін розцінок на продовольство в післяноворічний період набирає темп. Після того як у 2022 і 2023 роках відбулося подорожчання на 1/3, вони, найімовірніше, ціни впадуть принаймні на частину. Але як бути, якщо компанії-олігополії на ринку продуктів харчування користуватимуться своєю ринковою владою на шкоду потребам покупців?

Томаш Пруза, голова Профспілки торговельних працівників і туристичної галузі, висловив свою думку щодо перспективи зниження ПДВ на продовольство на 3%. За його словами, ритейлери планують перевести кожен відсотковий показник від ПДВ у свої розцінки. Але вони також готові підвищити вартість продукції на 7%, коли їхні організації-постачальники піднімуть тарифи ще на 10%. Очікується, що прайс-листи на січень 2024 року, будуть уже з підвищеними розцінками, незважаючи на зменшення податкової ставки.

Засудження цих дій прозвучало від економічного експерта Лібера Душека. Він звинуватив сектор продовольчих товарів у скоординованості дій. За його словами, хоча наявність прямих картельних домовленостей забороняє закон, але різні знаки, які надсилаються під час перемовин з міністром, сприяють подорожчанню продукції. Представники виробництва продовольства для населення, в яких залучені фермерські та комерційні компанії в Чехії, прагнуть до отримання прибутку. Однак, необґрунтовані розцінки зашкодять їхній репутації. Однак варто зауважити, що вона і так була “підмочена” внаслідок подорожчання в минулі періоди. Варто зазначити, що Республіка є однією з десяти держав, вихідців з посткомуністичного простору. При цьому її вирізняє найбільше зростання цін на продовольчу продукцію серед усіх держав у Євросоюзі. Переступили цей поріг лише балтійські країни, а також Угорщина зі Словаччиною. У них збільшення вартості продовольства для громадян перевищує 40%.

Галерея