Економічні виклики: зліт вартості харчових продуктів у ЧР при зниженні ПДВ

Економічні виклики: зліт вартості харчових продуктів у ЧР при зниженні ПДВ. Починаючи з першого місяця нового року чехів очікують підвищені розцінки на харчові товари в магазинах. Міністр Марек Виборний заявив в інтерв’ю кореспондентам за підсумками зустрічі з ритейлерами. Водночас відомо, що податок на ці товари буде навпаки знижуватися. Компанії-постачальники повідомили адміністрації великих мереж супермаркетів про підвищення цін приблизно до 10%. На сьогоднішній день розмір податкового збору для харчових продуктів становить 15%, але в майбутньому році вона знизиться до 12%.

Томаш Пруза, голова профспілки працівників сфери торгівлі та туризму, порадив чехам не дивуватися підвищенню цін. Зрештою, це лише наслідок подорожчання енергії, пального, дорожніх зборів і підвищення зарплат контрактників. Збільшення коефіцієнтів податку на нерухоме майно та прибуткових відрахувань також пов’язане з пакетом заходів з консолідації, прийнятих урядом Чехії. На думку голови профспілки цілком природно очікувати, що представники торгівлі зважаться на повішення харчових продуктів у відповідь на підвищення витрат компанії.

Представник Міністерства сільського господарства зазначив, що не отримав чіткої відповіді від ритейлерів, окрім того, їхні відсилання до показників податкових ставок цього не виправдовують. За харчові товари чехи у себе в країні платять набагато дорожче, ніж, наприклад, громадяни в сусідній Польщі. Там вартість дешевша на 70%. Перед цим польська сторона запровадила нульову податкову ставку з ПДВ щодо харчових продуктів. Її дія триватиме до 31 грудня поточного року. Міністр підкреслив, що в країні налічується найбільша кількість магазинів, ніж у німецькій республіці, де на одного жителя втричі менше торгових точок. На думку Прузи варто очікувати та підвищеної вартості безалкогольних напоїв. Зараз компанії Чехії, що працюють у цій галузі, платять податок за коефіцієнтом у 15%, але з наступного року оподаткування ПДВ буде вже близько 21%. Крім того, також очікувано, що вартість молочної продукції зростає, оскільки її виробництво вимагає значних енергетичних витрат.

Галерея