Чехія занурюється в рефінансування житлових кредитів: що чекає на банки та позичальників?

Чехія занурюється в рефінансування житлових кредитів: що чекає на банки та позичальників? У найближчому майбутньому на Чехію чекає хвиля рефінансування житлових кредитів, активізована завдяки економії на іпотеці. Такий рух клієнтів характерний з підтримкою фінансових консультантів, які отримують комісію від банків за переміщення клієнтів. Це тягне за собою збільшення вартості банківських послуг і зниження доступності іпотечних кредитів.

З експертами з банківських компаній Чехії та сфери нерухомості, обговорення яких було організовано SZ Byznys у рамках проєкту Czech Elite, вважають, що почнеться спіраль рефінансування кредитів на ринку іпотек у Чехії. При чому очікується зниження коефіцієнтів за ставками.

У разі більш доступної іпотеки, деяким клієнтам спаде на думку спробувати позбутися високих відсоткових ставок, переходячи в іншу банківську організацію, не чекаючи закінчення терміну фіксації. Однак, вони будуть використовувати послуги фінансового консультанта для організації рефінансування, замість того, щоб самі звертатися за найбільш вигідними варіантами.

Варто зауважити, що такий підхід до поширення не до вподоби банкам. Вони стикаються з витратами на переміщення клієнтів і комісійні платежі консультантам – посередникам. Для останніх вигідно якомога частіше переміщатися з банку в банк, оскільки саме там вони отримують плату.

Отже, Чехія занурюється в рефінансування житлових кредитів: що чекає на банки та позичальників? Так деякі банківські установи вже починають пропонувати зміни. У січні 2024 року Moneta Money Bank припинив співпрацю з кредитними посередниками й планує пропонувати продукти безпосередньо та в цифровому форматі.

Компанія Modrá pyramida, яка зробила аналогічний крок цього року, скасувала комісію для консультантів, які раніше отримували винагороду за залучення клієнтів від конкурентів.

Зденек Тума, співзасновник IRQ Funds і колишній адміністратор ČNB, припускає, що в найближчому майбутньому можна очікувати змін у дистрибутивній моделі на всьому внутрішньому ринку.

Галерея