ЧР посідає провідні позиції у сфері охорони здоров’я в Європейському Союзі

ЧР посідає провідні позиції у сфері охорони здоров’я в Європейському Союзі й може похвалитися одним із найкращих рівнів обслуговування в усьому блоці. Крім того, країна забезпечує чудовий догляд за дітьми та новонародженими. Однак система охорони здоров’я стикається з проблемами, пов’язаними з поширеним ожирінням і загалом нездоровим способом життя в країні.

В індексі ЄС за доступністю охорони здоров’я Чеська Республіка перебуває відразу за Кіпром. Згідно з останніми даними, тільки 0,2 відсотка чехів не мають доступу до медичного обслуговування. Індекс процвітання Чехії оцінює доступність медичних послуг на основі таких факторів, як витрати на охорону здоров’я, доступність місцевих послуг, кількість лікарняних ліжок на 100 000 жителів і час очікування прийому у лікаря.

За даними чеської компанії зі статистики, у 2022 році в Чехії налічувалося 5 727 дорослих лікарів загальної практики та 2 304 лікарі педіатричної та підліткової практики. Також працюють 5 943 індивідуальні стоматологічні кабінети та 1 722 гінекологічні кабінети. Фахівців можна знайти в 10 977 медичних закладах по всій країні.

Пацієнти, особливо ті, що мешкають за межами міських центрів, відзначають значні відмінності в доступі до медичного обслуговування між містами та сільською місцевістю. Йдеться про так звану зону охоплення. У Чехії спостерігаються найзначніші регіональні відмінності в цьому секторі. Наприклад, у Празі 2022 року на одного стоматолога припадало в середньому 823 жителі, тоді як у сусідньому регіоні Центральна Богемія цей показник становив 2 373 особи на одного стоматолога. Середній показник по країні становить 1 457 жителів на одного стоматолога.

Таким чином, ЧР посідає провідні позиції у сфері охорони здоров’я в Європейському Союзі. Доступ до медичних послуг регулюється в країні на законодавчому рівні. Наприклад, Міністерство охорони здоров’я встановило, що час у дорозі до лікаря загальної практики або стоматолога не має перевищувати 35 хвилин від місця проживання, а кожен громадянин Чехії має отримати можливість зробити УЗД або рентген протягом 45 хвилин. Крім доступності на місцях, постанова уряду також стосується термінів очікування медичних послуг. Застрахована особа не повинна чекати на ендоскопічне дослідження понад чотири тижні, магнітно-резонансну томографію – п’ять тижнів, мамографію – шість тижнів, а на операцію із заміни тазостегнового суглоба – не більше 52 тижнів.

Інвестиції в охорону здоров’я в Чеській Республіці зростають. У 2020 році витрати на охорону здоров’я зросли майже на два відсоткові пункти, зокрема, через пандемію коронавірусу. За прогнозами, у 2022 році інвестиції в охорону здоров’я сягнуть 9,24 відсотка ВВП порівняно з 9,49 відсотка роком раніше.

Галерея