Новий погляд на житло: чому оренда стає кращим вибором жителів Чехії

Новий погляд на житло: чому оренда стає кращим вибором жителів Чехії. У нинішньому році очікується збільшення кількості орендарів орендованих квартир на кілька десятків тисяч осіб. За розрахунками ANB, вартість оренди стане повільніше збільшуватися, ніж ціни вторинного житла, які, як очікується, зростуть на 10 пунктів. Скорочення пропозиції житла і підвищення вартості на нього можуть призвести до ситуації, коли люди почнуть переселятися на міські околиці або в сільську глибинку, прогнозує асоціація. Також зазначається, що інтерес на повністю мебльоване житло зріс, особливо серед молоді. Велика частина жителів Чехії віддають перевагу маленьким квартирам, оскільки вони більш доступні за вартістю.

Фахівці стверджують, що зараз оренда житла порівняно з купівлею є більш економічним варіантом. Ціна за квадратний метр оновленого житла в столиці Чехії оцінюється в 122 000 CZK. Віддавати 90% іпотечної позики на термін у 30 років під середній річний відсоток 6,25% коштуватиме приблизно 40 500 CZK за помешкання площею 60 квадратних метрів. 

Поточні розцінки на орендне житло можуть виявитися до двох разів дешевшими за іпотечні платежі, хоча в такому порівнянні не беруть до уваги початкового внеску і неможливості інвестиційної участі, як у випадку з володінням нерухомістю. В останньому кварталі минулого року середня вартість оренди становила 16 576 CZK, це випливає з аналізу незалежної дослідницької компанії Чехії.

За період з 2022 по 2023 рік, спостерігалося зростання середньої орендної плати на 7%, але в передостанньому кварталі минулого року ціни, порівняно з попереднім кварталом, знизилися на 0,3%, до середньої ціни у 292 CZK за квадратний метр. Аналітики передбачають, що в поточному році вартість оренди знову піде вгору через збільшення доступності іпотечних кредитів.

Галерея