У Чехії розглянуто можливість фінансувати будівництво нових атомних енергоблоків коштом пенсійних заощаджень

У Чехії розглянуто можливість фінансувати будівництво нових атомних енергоблоків коштом пенсійних заощаджень. Пропозиція від заступника голови опозиційного руху ANO, Карела Гавлічека, передбачає позику близько 1 трильйона CZK в осіб, які відкладають кошти на майбутню пенсію. Такий крок знайшов підтримку в особі прем’єр-міністра Петра Фіали (ODS) і частини коаліції, тоді як економісти незалежних чеських компаній висловлюють сумніви.

Для фінансування проєктів в атомній енергетиці необхідно буде позичити значні кошти, зобов’язання за якими передбачається повертати з відсотками. Гавлічек наголошує на перевазі такої схеми: замість виплати відсотків банкам, гроші могли б іти безпосередньо громадянам, забезпечуючи їм надійне і вигідне вкладення коштів з державною гарантією.

Однак постає питання управління пенсійними заощадженнями: чи будуть це робити самі громадяни, чи окрема установа. Пропозиція Гавлічека стосується також стимулювання чеського ринку капіталу, як зазначає заступник голови Партії мерів Лукаш Влчек, вказуючи на можливість використання накопичень муніципалітетів і населення для отримання вищих доходів.

Отже, у Чехії розглянуто можливість фінансувати будівництво нових атомних енергоблоків коштом пенсійних заощаджень. З іншого боку, представники нижньої палати парламенту виступають проти пропозиції, запропонувавши як альтернативу створення фонду для низькоризикових і доступних інвестицій. Економісти також критикують ідею прямих інвестицій у будівництво атомних енергоблоків, порушуючи питання про демографічні виклики та відсутність достатніх коштів для покриття майбутніх пенсійних зобов’язань, як висловився Даніель Мюніх з аналітичного центру IDEA.

Галерея