У Чехії архітектурна дискусія спричинена проєктом Захи Хадід у центрі столиці

У Чехії архітектурна дискусія спричинена проєктом Захи Хадід у центрі столиці. У серії постанов Головний адміністративний судовий орган (ВАС) вказав на прорахунки в роботі керівництва Праги, яке регулювало розміщення комплексу Masaryk Centre1 поруч із Масариковим вокзалом, спроєктованого архітектурною групою Захи Хадід для фірми Penta. Як вважає суд, у процесі недостатньо враховано можливості та особливості участі громадських організацій Чехії, включно з наданням відгуків.

Ситуація загострилася 2020 року. У той час управління будівництва в Празі 1 схвалило плани на будівництво цього багатоцільового об’єкта. Хоча 2017 року було затверджено попередню експертизу екологічності проєкту на вулиці На Флоренці, очікувалося, що на наступних етапах процесу отримання відповідних допусків будуть залучені місцеві органи самоврядування.

Організація Арніка, яка виступає захисником громадських інтересів, заявила, що проведені забудовником зміни були незначними, що давало йому змогу уникнути глибшої екологічної експертизи та залучення громадськості для обговорення можливих проблем проєкту. Арніка успішно апелювала ці питання в Муніципальному суді Праги, однак остаточне рішення ухвалив тільки ВАС.

Отже, у Чехії архітектурна дискусія викликана проєктом Захи Хадід у центрі столиці. Перед муніципальною владою тепер постало завдання реоцінити вимоги до екологічної оцінки проєкту і ступінь участі громадськості в процедурі видачі дозвільних документів.

З погляду Арніки, вердикт судового органу виділив нестійкість позиції місцевої влади щодо компанії-забудовника і недостатню оцінку ситуації. Восени минулого року фірма Penta Real Estate завершила оздоблення золотого фасаду об’єкта після більш ніж двох із половиною років його будівництва. Загалом було інвестовано понад 2,5 мільярда CZK.

Галерея