Витрати напередодні свят: чому люди схильні витрачати менше і як це впливає на економіку

Витрати напередодні свят: чому люди схильні витрачати менше і як це впливає на економіку. Чеські ритейлери розчаровані  навіть настання Різдвяних свят не спонукає людей витрачати більше грошей на подарунки. І ця тенденція не спадає ось уже кілька місяців. У результаті підрахунки незалежних чеських компаній показали, що країна має найгірші показники роздрібної торгівлі порівняно з іншими країнами ЄС. Ще в жовтні стало зрозуміло, що домогосподарства не виправдають покладених на них надій щодо активізації споживання до кінця поточного року. Якщо порівнювати жовтневі показники, то падіння роздрібних продажів становило 1,4%. Сектор послуг зазнав більш значних втрат, тут падіння споживання становило 4,7%.

За словами представниці чеського статистичного відомства Яни Готвалдової, падіння споживання не торкнулося лише відділів косметичної продукції та туалетного приладдя. У всіх же асортиментних магазинах було зафіксовано зниження споживчого інтересу. У 2019 році чехи витратили на одяг, розваги та відпочинок у пансіонатах більше грошей, ніж торік і нинішнього року. Видно, що їхні звички починають змінюватися. Вони купують все більше товарів онлайн. Порівняно з минулим роком кількість таких покупок, навпаки, зросла на 25%. 

Звісно, повернення до докризових показників споживання не відбулося. Наприклад, готельно-ресторанний бізнес втратив 20% обороту порівняно з минулим роком. Люди звикли замовляти онлайн ще за часів пандемії, і ця тенденція не слабшає. Згідно зі статистичними дослідженнями, цього року громадяни Чехії спожили 793 кг харчові продукти, що на 32 кг менше, ніж у докризові часи. В середньому чехи спожили на 16 кг менше молочних продуктів і на 3 кг менше м’ясних продуктів. Овочі чехи взагалі не хотіли купувати, а от рис побив усі рекорди. Через доступну ціну його почали купувати вдвічі більше.

Галерея