Чеський парламент ухвалює законопроєкт про обов’язкову військову службу: крок до підвищення національної безпеки?

Чеський парламент ухвалює законопроєкт про обов’язкову військову службу: крок до підвищення національної безпеки? “Не можна повністю виключати можливість виникнення військового зіткнення з Росією, а отже, військові сили Чехії зобов’язані замислитися над тим, як збільшити кількість солдатів-строковиків і резервістів. Крім того, важливо зайнятися модернізацією техніки та налаштуватися вводити обов’язкову військову повинність”,  — підкреслив у своїй заяві генерал Карел Ржекха, керівник армійського штабу Чеської Республіки.

“Ми повинні мати достатню кількість резервних військ на той момент, якщо виникне критична ситуація. Нам необхідний суспільний консенсус з приводу обов’язковості або добровільності військової повинності. Однак, як показують факти, він відсутній”, —  сказав Ржекха. Генерал зазначив, що, дотримуючись наявної рекрутської системи набору військовослужбовців і запасників, не вдається набрати людей у достатній кількості. Зважаючи на це, було ухвалено правильне рішення Генштабу —  почати вивчати методи, які використовують інші держави.

Говорячи про можливість введення загального призову, представниця Міністерства оборони Яна Чернохова (ODS) повідомила, що в країні продовжать набирати новобранців і чинних резервістів. Крім того, зроблять більш спрощеними медичні обстеження для тих, хто хоче стати добровольцем.

“Наша армія може закликати резервістів у разі кризової ситуації. Сьогодні армійський склад у Чехії налічує приблизно 25 тисяч навчених військових і 4 300 активних учасників резервного складу. Дотримуючись затвердженого порядку поповнення армійського складу, до 2030 року має бути набрано 30 тисяч солдатів і 10 тисяч резервістів, — каже Чернохова. — Однак наразі військові сили Чехії відчувають труднощі з набором курсантів”.

Експерти аналітичних компаній у Чехії вважають, що українська територія являє собою першу оборонну лінію. Зважаючи на цей факт, Чехія повинна кинути всі свої сили, щоб її якомога довше підтримувати, оскільки в довгостроковій перспективі це буде вигідно для всієї країни. Чехія вже надала допомогу Україні у військовому секторі на суму близько 6 мільярдів крон і далі продовжує надавати всіляке сприяння. 

На думку Ржекхі, Російська сторона останнім часом показала найкращі тактичні дії на передовій. Однак, заявляти, що це вплине на загальну ситуацію, немає підстав. “Росія спрямовує на боротьбу більше власних ресурсів — матеріальних і людських. Однак, просування на лінії фронту, як і раніше, невелике”, — сказав він. Генерал переконаний, що в разі програшу України Росія вирішить, що сильніша за Захід, і прийме можливий напад на найближчі європейські держави. Це призведе до катастрофічних наслідків. Тому підтримка української сторони в її можливій перемозі — важлива мета для Чехії.

Галерея