Різке скорочення кількості незалежних бізнесменів у Чехії з 1993 року

Різке скорочення кількості незалежних бізнесменів у Чехії з 1993 року. На тлі тривалої кризи чеської економіки кількість самозайнятих у країні досягла свого історичного мінімуму. За даними Статистичного управління Чехії, у 2023 році кількість ІП скоротилася на 277 000 осіб щодо 2022 року.

Найбільш постраждалими галузями стали сільське господарство, де закрилося 2 836 організацій, і будівельна індустрія – 1 693. Серйозно постраждала і система ресторанного бізнесу, де закрилося майже 22 000 організацій, що на 57% більше, ніж попереднього року.

Серед основних причин зниження самозайнятості називають новий податок на самозайнятих, введений у дію в січні. Багато самозайнятих закрили свої фірми в лютому і березні, ймовірно, у відповідь на нові приписи.

Тоді як кількість нових юридичних осіб, що з’явилися 2022 року, залишилася відносно незмінною порівняно з попередніми роками: у країні було зареєстровано 115 000 нових компаній, загальна тенденція очевидна: кількість індивідуальних підприємців у Чеській Республіці стабільно скорочується.

Як зазначають експерти однієї незалежної чеської компанії, “більшість бізнесменів закрили свої підприємства в лютому і березні, можливо, через новий обов’язок у формі “Датової схранки”. Для деяких ІП це могло стати останньою краплею, і вони, можливо, вирішили припинити свій бізнес”.

Результати дослідження свідчать про те, що кризові явища в чеській економіці не зводяться до якогось окремого сектору, а є скоріше системними проблемами, що зачіпають широкий діапазон галузей. Скорочення самозайнятості, найімовірніше, матиме значні наслідки для макроекономіки, включно зі зниженням темпів зростання економіки та підвищенням рівня безробіття.

Поки Чеська Республіка розв’язує поточні проблеми в економіці, необхідно вирішити основні питання, які призводять до зниження рівня самозайнятості. Для цього може знадобитися перегляд податкового кодексу, щоб зробити його найсприятливішим для самозайнятих, або надання адресної підтримки підприємствам, які зазнають труднощів.

Галерея