Чеський фінансовий ландшафт для креативників: розбираємося в податках

Чеський фінансовий ландшафт для креативників: розбираємося в податках. У Чехії, з позиції податків, автори та художники класифікуються як самозайняті особи, навіть без наявності офіційної реєстрації бізнесу. Отримання доходу від авторської діяльності, що не перевищує 10 000 крон на місяць на додаток до основного заробітку, звільняється від податкового оподаткування.

З авторських винагород віднімається 15% податок, при цьому автори звільняються від подальших податкових зобов’язань і можуть запросити у своїх роботодавців річний податковий розрахунок. Авторам також надаються соціальні, пенсійні та лікарняні страховки через їхніх роботодавців.

Перехід на спрощену систему оподаткування за єдиним тарифом для основної самостійної діяльності, включно з авторською та художньою роботою, може бути кращим. Це пов’язано з тим, що авторам і художникам доступно тільки 40% відрахувань від витрат, тоді як інші самозайняті фахівці можуть претендувати на відрахування в розмірі 60% і навіть 80% для певних видів діяльності, таких як сільське господарство або ремісничі роботи.

Дослідження, проведені незалежними аналітичними фірмами в Чехії, показують, що автори та художники, як правило, мають низький рівень фактичних витрат, тому часто вважають за краще використовувати фіксовану податкову ставку для розрахунку податкової бази. 

Це робить такий підхід найвигіднішим з огляду на їхню відносно низьку податкову ставку порівняно з іншими категоріями самозайнятих. За такого методу не можна враховувати додаткові витрати понад встановлену фіксовану ставку. Максимально можливий обсяг витрат становить 800 000 крон, якщо використовується норма в 40%.

Вибір фіксованої видаткової ставки також впливає на розрахунок обов’язкових платежів у соціальне та медичне страхування: якщо реальна база перевищує мінімальну, то внески за 2023 рік будуть розраховані виходячи з половини цієї бази.

Отже, чеський фінансовий ландшафт для креативників: розбираємося в податках. Податковий режим у країні надає різні опції для творчих професіоналів. Протягом року автори можуть отримувати однакові щомісячні платежі від видавництва до 10 000 крон, а до податкової декларації включаються лише суми, що перевищують цей поріг.

У разі податкової перевірки важливо мати підтвердження виплачених гонорарів від видавця, у якому зазначено деталі виплати податку у джерела.

Галерея