Загадка цін на електроенергію: чому високі ціни на зовнішньому і внутрішньому ринках Чехії?

Загадка цін на електроенергію: чому високі ціни на зовнішньому і внутрішньому ринках Чехії? Минулого року обсяг експорту електроенергії з Чеської Республіки збільшився порівняно з попереднім роком. Однак вартість електрики для домогосподарств не залежить від обсягу експортних поставок, а визначається на оптовому торговому ринку. На думку фахівців енергетичної консалтингової чеської компанії, зростання цін насамперед пов’язане зі скороченням виробництва електрики на вугільних і газових електростанціях, які отримують менше доходів через падіння цін за електроенергію.

У 2023 році експорт електроенергії збільшиться не тільки до Чеської Республіки, а й до інших країн, наприклад, до Німеччини та Австрії, що призведе до її довгострокового дефіциту. Однак експерти зазначають, що енергетичний ринок не влаштований таким чином, за якого країна відправляє електроенергію за кордон за нижчими цінами, ніж купує на своєму внутрішньому ринку. Ціна для споживачів утворюється виходячи з цін, встановлених на біржі. Вийти з європейського енергетичного ринку для чеської держави не видається реальною перспективою, оскільки країна залежить від зовнішніх джерел не тільки електроенергії, а й в інших сферах.

Дефіцит електроенергії веде до зростання цін, а скорочення попиту і збільшення пропозиції до падіння цін. Посилення політичного тиску з метою відмови від вугілля може призвести до суттєвого зростання цін на електроенергію. Утім, найбільші чеські виробники енергоресурсів, переконані, що кінець вугільної генерації може бути продиктований не лише політикою, а й факторами економіки, що може статися раніше, ніж очікується.

Директор зі стратегії Міхал Макенауер попереджає, що закриття вугільних ТЕС у Центральній Європі з політичних мотивів призведе до необхідності забезпечити новим енергоносієм близько 250 тераватт-годин навіть за невеликого прогнозованого зростання загального обсягу споживання на 10% до 2030 року. Тому відмова від вугілля під політичним тиском може призвести до істотного зростання цін на електроенергію, особливо в зимовий період.

Галерея