Як чеські компанії уникають банкрутства, перекладаючи тягар на споживачів

Як чеські компанії уникають банкрутства, перекладаючи тягар на споживачів. Минулого року, на тлі економічного уповільнення, високої інфляції та збільшення процентних ставок, у багатьох країнах спостерігалося зростання кількості банкрутств. Водночас Чехія змогла уникнути подібного сценарію, завдяки вмілому управлінню вітчизняними компаніями, які перекладали зростальні витрати на покупців і в ряді випадків навіть збільшували свій прибуток, не вдаючись до значного підвищення зарплат.

Віт Граділ, провідний економіст компанії Cyrrus, зазначає, що успіх чеських компаній частково пояснюється тим, що зростання цін на їхню продукцію випереджало зростання витрат виробництва. Підтвердженням тому служить і значне зростання податкових зборів від корпоративного прибуткового податку, який торік збільшився на 33%, досягнувши 201,7 млрд CZK.

Протягом останніх двох років загальний рівень реальної заробітної плати в Чехії скоротився на 11 процентних пунктів, що тривало протягом дев’яти послідовних кварталів.

На початку поточного року було зафіксовано 114 випадків корпоративних банкрутств і подано 155 заяв про неплатоспроможність, при цьому найбільша загроза банкрутства стосувалася компаній з Моравсько-Слезького регіону, а також сфери транспорту і логістики.

Отже, як чеські компанії уникають банкрутства, перекладаючи тягар на споживачів. Найменшу кількість банкрутств, згідно з аналізом, було зафіксовано в секторах освіти, охорони здоров’я та соціальних послуг. Однак, на думку Граділа, у майбутньому становище компаній у Чехії може погіршитися, особливо це стосується обробної промисловості, яка перебуває під тиском зростання зарплат і падіння внутрішнього та міжнародного попиту.

Галерея