Борговий баланс: ЄС та Чехія на різних шляхах

Борговий баланс: ЄС та Чехія на різних шляхахВідбулося зрушення у зміні рівня боргового навантаження країн Європейського співтовариства. Справді, скоротилася вона до 83,1% ВВП. Для порівняння, у попередньому році борг було знижено до 85,9%. Відповідно до даних агентства Eurostat, державний борг Чехії не знизився, а, навпаки, став зростати, склавши наприкінці 2-го півріччя 44,3% обсягу валового внутрішнього продукту. Фахівці назвали цей рівень рекордним останнім часом.

Борг Греції становить до величини ВВП близько 166,5%, що є найвищим показником серед усіх країн співтовариства. Після нею з показником 142,4% йде статистика Італії. На третьому місці за цією шкалою розташувалася Франція із показником 111,9%. У шести країн Євросоюзу борг перевищує 100% ВВП. Найнижчим рівнем державної заборгованості в 18,5% має Естонія.

Загальна заборгованість країн-учасниць ЄС у другому півріччі перевищила показник 13,67 трлн. євро. Рекордсменом є Чехія з боргом 3,15 трлн. крон. Позитивною тенденцією є зниження заборгованості Європейського Співтовариства на кінець другого кварталу до 83,1% ВВП. В останніх березня березня Чехія мала заборгованість у розмірі 44,5%. У другий квартал члени Єврозони увійшли зі зниженим коефіцієнтом боргового навантаження 90,3%.

За звітний 1993 обсяг державного боргу Чехії був найменшим. Його величина не перевищувала 9%. У 1999-2013 роках. величина показника боргового навантаження поступово збільшилася до 41%. Примітно, що 2019 ознаменувався державною заборгованістю у розмірі 29% від обсягу валового внутрішнього продукту.

Фіскальні правила Європейського Союзу передбачають, що розмір державного боргу не може бути вищим за 60% ВВП, а бюджетного дефіциту — понад 3% по відношенню до ВВП. Але пандемія COVID-19 внесла свої корективи, які стали негативно впливати на економіку всіх країн ЄС та розвиток бізнесу чеських компаній . Тому на зустрічі 2020 року у Брюсселі було ухвалено рішення на деякий час призупинити дію цих правил.

Галерея