Альфонс Муха, Чехія

Альфонс Муха

Альфонс Марія Му́ха (чеськ. Alfons Maria Mucha; 24 липня 1860 – 14 липня 1939) – чеський живописець, театральний художник, ілюстратор, ювелірний дизайнер і плакатист, один із найвідоміших представників стилю «модерн».

Життя та творчість

Молоді роки

Альфонс Муха народився в містечку Іванчіце (чеськ. Ivančice) в Південній Моравії, недалеко від Брно, в сім`ї небагатого судового чиновника. У дитинстві він захоплювався співом і був прийнятий співучим у хор хлопчиків капели собору Св. Петра та Павла у Брно, що дозволило йому вчитися у гімназії. До цього часу належать і його перші досвіди живопису (відома акварель «Жанна д`Арк»). Після закінчення гімназії він намагався вступити до Празької Академії мистецтв, але не витримав іспити і деякий час по протекції батька працював писарем у суді свого рідного містечка. Весь свій вільний час він присвячував заняттям у місцевому аматорському театрі — спочатку як актор, потім як декоратор і художник афіш та запрошення.

У 1879 Муха був помічений і запрошений у Відень як художник театральних декорацій.Після пожежі в «Рингтеатрі» в 1881, що призвело до загибелі близько 500 людей і знищив його майстерню, декораторська фірма зазнала краху, а сама вона була настільки вражена, що покинула Відень і переїхала в невелике моравське містечко Мікулов, де працювало над прикрасою родового замку. графа Куен-Белассі, а потім і його парадного палацу Еммахоф під Віднем. Захоплений його творчістю граф погодився сплатити витрати на його навчання у Мюнхенській академії образотворчих мистецтв.

Паризький період

Після двох років занять у Мюнхені Муха в 1887 переїжджає до Парижа і вступає до Академії Жюліана, а потім до Академії Колароссі, найбільш відомих художніх шкіл свого часу. Однак у 1889 році графу набридло бути меценатом, і Муха залишається без засобів для існування. Йому доводиться кинути заняття серйозним живописом та заробляти виготовленням рекламнихплакатів, афіш, ілюстрацій у книгах та журналах, календарів, ресторанних меню, запрошень, візитних карток тощо. Його майстерня знаходиться над кондитерською мадам Шарлотти (протягом деякого часу він ділив її з Ван Гогом). Важливою віхою в цей період було замовлення створення ілюстрацій до багатотомної «Історії Німеччини».

Поворот у його долі настав у 1894, коли напередодні Різдва він отримав від театру «Ренесанс», здавалося б, нічим не примітне замовлення на афішу прем`єри вистави «Жисмонда» за участю великої актриси. Сари Бернар. Ця робота миттєво зробила його чи не найпопулярнішим художником у Парижі. Захоплена Сара Бернар побажала познайомитися з невідомим художником, і на її наполягання він отримав місце головного декоратора театру. За наступні шість років з-під його пензля вийшло безліч афіш до спектаклів. До найвідоміших відносяться «Дама з камеліями», «Медея», «Самаритянка», «Туга» та «Гамлет», а також декорації її постановок, костюми та прикраси. Певний час Муха був коханцем знаменитої актриси.

У ці роки він набув широкої популярності як автор етикеток і віньеток різноманітних товарів – від шампанського і бісквітів до велосипедів і сірників, а також як дизайнер ювелірних прикрас, інтер`єрів, предметів прикладного мистецтва ( килими, портьєри і т.д.). Від замовлень був відбою. Газети писали про феномен Мухи, у Парижі навіть з`явилося нове поняття – “La Femme Muchas”.Розкішні, чуттєві та важкі «жінки Мухи» тиражувалися миттєво і розходилися тисячними тиражами в плакатах, листівках, гральних картах… Кабінети світських естетів, зали найкращих ресторанів, жіночі будуари прикрашали шовкові панно, календарі та естампи майстра. У цьому ж стилі були створені барвисті графічні серії «Пори року», «Квіти», «Дерева», «Місяці», «Зірки», «Мистецтво», «Дорогоцінне каміння», які й досі тиражуються у вигляді арт-постерів ( і, на жаль, піддаються безсоромному плагіату на всіх рівнях). Одне з найвідоміших паризьких графічних видавництв «Шампенуа» (Le Champenois) укладає з ним ексклюзивний контракт на його прикладну творчість.

Всі роботиМухи відрізняються своєрідним неповторним стилем. Центром композиції, як правило, є молода здорова жінка слов`янської зовнішності у вільному одязі, з розкішною короною волосся, що потопає в морі квітів. Іноді млосно-чарівна, іноді загадкова, іноді граціозна, іноді неприступно-фатальна, але завжди приваблива і миловидна. Картини обрамляють хитромудрі рослинні орнаменти, що не приховують свого візантійського або східного походження. На відміну від тривожних картин сучасних йому майстрів — Клімта, Врубеля, Бакста — його твори дихають спокоєм та нею.

У 1895 Муха входить у коло символістів «Салон ста» (Salon des Cent), що групувалися навколо невеликої однойменної художньої галереї, до якого належали такі особистості як художники Боннар, Тулуз-Лотрек, Грассе, поети Верлен, Малларме та інші. До його знайомих входять брати Люм`єр, разом з якими він бере участь у дослідах з кінематографії, та Стріндберг. Починаючи з 1897 він організовує персональні виставки в Парижі та інших містах Європи, включаючи Прагу, які мають величезний успіх, журнал La Plume присвячує йому спеціальний номер. У 1900 році Муха бере участь в обробці павільйону Боснії та Герцеговини на Всесвітній виставці в Парижі. Ця подія спонукала його зацікавитися історією слов`ян, що надалі призвело до створення циклу «Слов`янська епопея».

Американський період

У 1906 Муха одружився зі своєю ученицею Марією Хітіловою.Одночасно він приймає пропозицію Американського товариства ілюстраторів та переїжджає до США, де жив і працював до 1910р. та вважався найбільшим художником сучасності. Однак, незважаючи на гучний успіх (Муха здобув собі славу портретиста та автора обкладинок ілюстрованих журналів), тамтешнє життя тяжіло його своїм комерціоналізмом. І він не поривав із мріями повернутися до Чехії. На той час він вирішив, що його колишня творчість вичерпала себе. І замислювався над створенням грандіозного циклу епічних картин на тему історії слов`ян.

Повернення на батьківщину

Одразу ж після повернення до Чехії у величезному Кришталевому залі замку Збірог недалеко відПраги він взявся до роботи. Протягом наступних вісімнадцяти років з-під його пензля вийшло двадцять монументальних полотен, що зображають переломні віхи в історії слов`янських народів. Зокрема, «Слов`яни на історичній батьківщині», «Симеон, цар Болгарії», «Проповідь Яна Гуса», «Після Грюнвальської битви», «Ян Коменський залишає батьківщину» та «Скасування кріпацтва в Росії». У ці ж роки він працює над інтер`єрами найвідоміших будівель Праги в стилі модерн — Муніципального будинку, готелів «Європа» та «Імперіал», створює ескіз головного вітража собору Святого Віта, що добудовується в Граді. Після утворення в 1918 незалежної Чехословаччини Муха поглинув створення «офіційного» графічного стилю нової держави. Його таланту належать зразки перших банкнот та поштових марок країни. Один із варіантів державного герба і навіть урядові бланки та конверти.

У 1928 Муха закінчує свою «Слов`янську епопею» і дарує місту Празі. Так як у тодішній Празі не знайшлося галереї, яка могла б розмістити її всю, вона тимчасово експонувалася в Палаці ярмарків. А після війни була поміщена в замку в містечку Моравскі-Крумлов (чеськ. Moravský Krumlov; доступна для огляду з 1963). До кінця його життя інтерес до нього було втрачено. У Чехословаччині 30-х років його творчість вважалася і застарілою (період розквіту функціоналізму), і надмірно націоналістичною.

Патріотизм художника був настільки відомим, що влада гітлерівської Німеччини включила його до списку ворогів рейху.Після захоплення Праги в березні 1939 року гестапо кілька разів заарештовувало літнього художника і піддавало допитам. Внаслідок чого він захворів на пневмонію і помер 14 липня 1939 року. Альфонс Муха похований на національному цвинтарі-пантеоні у Вишеграді.

Творчості Альфонса Мухи присвячені музей у Празі, експозиція циклу «Слов`янська епопея» в Моравські-Крумлові та виставка про ранні роки його життя у відреставрованому будинку був. суду в Іванчиця. Твори Мухи входять до колекції багатьох відомих музеїв та галерей світу. Наразі розробляються плани будівництва у празькому парку Стромівка. Неподалік колишньоговиставкового комплексу, спеціальної будівлі для експонування «Слов`янської епопеї».

На честь Альфонса Мухи названо астероїд № 5122.

 

Галерея